DERİ & AYAKKABI

Hakiki Deri Ürünleri ve Ayakkabı

Hakiki deri, birçok alanda kullanılır. Giyim bunların başında gelir. Ayakkabı, çanta, ceket vs. Günlük hayatta kullandığımız birçok giyim eşyası hakiki deriden yapılabilir. Hem sıcak tutması hem şık görünümü hakiki deri kullanımını sevdiren kısımlardandır. Ancak hakiki deri deyip de düşük kalitede yapay deri satan birçok yer de vardır. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Hakiki Deri Nasıl Anlaşılır

Bir ürünün hakiki deri olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmak gerekir. 

Yüzeyi Kontrol Edin

Hakiki derinin hakiki olduğunu kanıtlamak için bazı kusurlara bakılır. Çünkü deri uzun süre bir hayvanın üzerinde kalmıştır. Yüzey derisini, küçük gözenekleri araştırın. Yüzey derisinde küçük çakıl taşları izleri arayın, eşsizlik özelliği arayın. Derideki kusurlar aslında iyi bir şeydir. Unutmayın, gerçek deri hayvan derisinden yapılır ve böylece her parça, geldiği hayvan kadar rastgele ve benzersizdir. Çok düzenli, hatta ve benzeri tahıllar genellikle makine yapımı bir parça gösterir. Deriye bastırın, kırışıklıklar arayın. Gerçek deri, tıpkı gerçek deri gibi sertin altında kırışır. Sentetik materyaller genellikle parmağınızın altına aşağı doğru iner, sertliği ve şekli korur.

Kokusunu Kontrol Edin

Deriyi koklayın, plastik benzeri veya kimyasal madde yerine doğal, küf kokusu arayın. Aradığınız kokudan tamamen emin değilseniz, hakiki deri sattığınızı bildiğiniz bir mağazaya gidin ve birkaç çanta ve ayakkabı test edin. Herhangi bir sentetik parça olup olmadığını sorun ve bunları da koklayın. Ne aradığınızı öğrendikten sonra koku farklılıkları oldukça belirgin olacaktır.

Kenarları Kontrol Edin

Gerçek deride pürüzlü kenarlar vardır. Makine yapımı deride makine kesimi görünür. Gerçek deri, kenarların etrafında doğal olarak geçen birçok iplikten yapılır. Plastikten yapılmış suni deride böyle bir iplik yoktur, yani kenarlar temiz bir şekilde kesilir.

Bükün

Deriyi bükün, gerçek deride rengi biraz değiştirmek için arayın. "Kırışıklık testi" ne benzer şekilde, gerçek deri, büküldüğünde, rengi değiştirirken ve doğal olarak buruşurken benzersiz bir esnekliğe sahiptir. Suni deri çok daha sert ve düzenlidir ve genellikle karşılaştırma yaparak bükülmesi zor olacaktır.